Artykuł pochodzi z serwisu ClinicalTrials.gov i został udostępniony przez amerykańską Narodową Bibliotekę Medyczną.
Witamina C, znana również jako kwas askorbinowy, ma właściwości
Wczesne badania kliniczne wykazały, że witamina C może skutecznie zapobiegać temu procesowi. Ponadto witamina C może pomóc w eliminacji płynu pęcherzykowego, zapobiegając aktywacji i akumulacji granulocytów obojętnochłonnych oraz zmniejsza uszkodzenie nabłonka pęcherzykowego. Jednocześnie witamina C może zapobiegać tworzeniu się pułapek zewnątrzkomórkowych granulocytów obojętnochłonnych, co jest konsekwencją uszkodzenia naczyń, spowodowanym aktywacją neutrofili.
Witamina C – przeziębienie i grypa
Witaminy mogą skutecznie skrócić czas trwania przeziębienia. W ekstremalnych warunkach (sportowcy, narciarze, pracownicy sztuki, żołnierze) może skutecznie zapobiegać przeziębieniu. Powstaje pytanie, czy witamina C ma również pewien efekt ochronny na pacjentów z grypą? Tylko nieliczne badania wykazały, że niedobór witaminy C jest związany ze zwiększonym ryzykiem i nasileniem zakażeń grypą.
W kontrolowanym, ale nie randomizowanym badaniu, zaobserwowano u 85 proc. z 252 leczonych studentów zmniejszenie objawów w grupie otrzymującej dużą dawkę witaminy C (1 g/h na początku objawów przez 6 godzin, a następnie 3 x 1g/dzień). Wśród pacjentów z posocznicą i ARDS, pacjenci w grupie otrzymującej duże dawki witamin nie wykazywali lepszych rokowań i innych wyników klinicznych.
W dotychczasowych badaniach nadal występują pewne mogące zaburzać analizę czynniki, a prezentowane wnioski są różne. Dlatego podczas obecnej epidemii SARI konieczne jest zbadanie skuteczności klinicznej i bezpieczeństwa witaminy C w wirusowym zapaleniu płuc poprzez randomizowane kontrolowane badania.